مشاوره رایگان چاپ ۰۹۱۲۰۶۱۷۲۸۳ وش

داوران شعر نهمین دوره جشنواره کتاب برتر انتخاب شدند

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۶
 
 
اعضای هیات داوران بخش شعر نهمین دوره جشنواره کتاب برتر کودک و نوجوان انتخاب شدند.
 
 

به گزارش خبرگزاری کتاب (ایبنا)، شکوه قاسم‌نیا، اسداله شعبانی و مصطفی رحماندوست به عنوان اعضای هیات داوران بخش شعر نهمین دورۀ جشنواره کتاب برتر کودک و نوجوان انتخاب شدند.
 
شکوه قاسم‌نیا یکی از نویسندگان مطرح در حوزۀ ادبیات کودکان و نوجوانان است و تاکنون نزدیک به ۴۰۰ ترانه و داستان برای کودکان سروده است. او ترانه‌سرایی را از سال ۱۳۵۸ و نویسندگی برای کودکان را از سال ۱۳۵۹ با نوشتن در مجلهٔ کیهان بچه‌ها آغاز کرد. او تا کنون ۱۵۰ عنوان کتاب کودک نوشته است. قاسم‌نیا برای تالیف داستان بلند «هلی فسقلی در سرزمین غول‌ها» و اشعار کتاب «کلاغه به خنده افتاد» در یازدهمین جشنواره کتاب کودک و نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دو دیپلم افتخار دربخش شعر و داستان گرفت. «هلی فسقلی در سرزمین غول‌ها» نیز موفق به دریافت جایزه کتاب سال کودک و نوجوان در بخش داستان کودک شد. قصه‌های شیرین هزار و یک شب یکی از آثار او است. اولین رمان وی با عنوان کاش یکی قصه‌اش را می‌گفت در سال ۱۳۹۶منتشر و موفق به دریافت دو جایزه شد. جشنواره کتاب برتر افتخار همکاری با وی را از دوره‌های پیشین دارد.
 
اسدالله شعبانی، از جمله شاعران مطرح شعر کودک و نوجوان ایران است. او از کارشناسان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بوده و دارای گواهینامه هنری درجه یک از سوی ریاست جمهوری در دوره آقای حسن روحانی است و سابقه عضویت در شورای کتاب کودک و دفتر تألیف کتاب‌های درسی را نیز دارد. وی را می‌توان از شاعران حلقه کیهان بچه‌ها معرفی کرد. شعر «زیبا زیبا زیبایی ای ایران» در کتاب اول دبستان معروف‌ترین شعر وی می‌باشد که آهنگ‌های مختلفی هم روی آن گذاشته شده است.

از آغاز انقلاب با همهٔ مراکز فکری و فرهنگی کشور که به گونه‌ای با کودک و ادبیات کودکان سر و کار داشته‌اند همکاری کرده‌ است. تا کنون نزدیک به ۵۰۰ عنوان از نوشتـه‌هایش توسط ناشـران منتشر شده است. بیش‌تر کتاب‌های او شعـر و قصـه و قصـهٔ منظوم است. اکنون بازنشستهٔ کانون پرورش فکری کودکان است که در کنـار فعـالیت‌های پراکنـده بـعضـی از کتاب‌های خود را در نشر توکا به منتشر می‌کند. کتاب‌های او تا کنون جوایز بی‌شماری از جشنوراه‌های گوناگون کودک و نوجوان دریافت کرده است. جشنواره کتاب برتر از آغاز افتخار همکاری با وی را دارد.
 
مصطفـی رحمـاندوست، شـاعـر، نویسنده و مترجم کتاب‌های کودکان و نوجوانان است. او پس از اخذ مدرک کارشناسـی زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران، به عنوان کارشناس کتاب‌های خطی در کتابخانه مجلس مشغول به کار شد و سپس به عنوان مدیر مرکز نشریات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مدیر مسئول نشریات رشد، سردبیر رشد دانش آموز، سردبیر و پدیدآورنده سروش کودکان و نوجوانان به فعالیت خود ادامه داد. او هم‌چنین به مدت سه سال مدیر کل دفتر مجامع و فعالیت‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران بوده است که بنابر گفته خودش، آغاز راه او برای انتقال ادبیات برگزیده کودکان و نوجوانان ایران به زبان‌های دیگر بوده است.

مصطفـی رحماندوست مدرس داستـان‌نویسـی و ادبیـات کودکان و نوجوانان در دانشگاه‌ها نیز بوده است. وی پس از بازنشستگی مدیر گروه شکوفه بخش کودکان و نوجوانان انتشارات امیرکبیر و مشاور ادبی آثار مربوط به کودکان و نوجوانان کتابخانه ملی ایران و یکی از اعضای اصلی داوران بین‌المللی جشنواره بین‌المللی فیلم کودکان و نوجوانان اصفهان و جشنواره بین‌المللی تئاتر کودکان و نوجوانان است. او عضو داوری کتاب سال، جشنواره‌های کتاب و مطبوعات کودکان و عضو شورای موسیقی کودکان و شورای کتاب کودک ایران نیز بوده‌ است.

از این نویسنده و شاعر ایرانی، تاکنون ۱۶۰ اثر به صورت مجموعه شعر برای کودکان و نوجوانان، تألیف و ترجمه داستان‌های کودکان و نوجوانان در ایران و جهان منتشر شده‌است. مجموعه شعرهای «قصه پنج انگشت» و «بازی با انگشت‌ها» که ریشه در ادبیات فولکلور ایران دارد و تعدادی از اشعار این مجموعه به زبان سوئدی نیز ترجمه شده‌ است.
 
انجمن فرهنگی ناشـران کتـاب کودک و نوجوان در نهمیـن دورۀ جشنواره بـرای حمـایت از شـاعـران، نویـسنـدگان، تصـویرگـران و سـایر عوامل تولـیـد کتاب ایرانی، فقط کتاب‌های تالیفی را ارزیابی می‌کنند.
 
انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان نهمین دوره جشنواره کتاب برتر را با نگاه ویژه به نقش مدیریتی ناشران در حوزه کتاب‌های تالیفی شامل داستان، شعر، علمی و آموزشی در سال ۱۳۹۶ برگزار می‌کند. در این جشنواره کتاب‌های تالیفی چاپ اول سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۵ بررسی و ارزیابی می‌شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *